Raptem parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji dotyczących wielkiego problemu, który pojawia się w obrębie całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może być dla dużej części społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Nagromadzone toksyny, które wdychamy niemalże w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto cyklicznie nauczać czym jest degradacja środowiska lub też jakimi metodami można z takim problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Należy w głównej mierze zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił też problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Mniej więcej połowę smogu w Polsce generujemy sami w domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi także tego, że kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą naturalnie połączyć. Plaga koronawirusa zaczęła się w obszarach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości warto również mieć świadomość tego, co w zasadzie jest decydującą przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych kwestii jest wyjątkowo istotna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz