Dnia 16 listopada, od praktycznie 25 lat jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji coraz częściej ma kontakt sporo osób i właśnie ta data ma to uzmysławiać. Wnioskowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest zachęceniem do tego, by zajęli się rozwiązaniem tego dużego problemu. Nauczanie, czy też tworzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie akceptacji oraz zmniejszenie się terroru wobec osób skrzywdzonych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest dobrą metodą przeciwdziałania różnym pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została wywołana przez coraz częściej tworzące się akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Stwierdzono jednak, że to właśnie te mniejszości mają styczność z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Przejawy braku aceptacji mogą być niewiarygodnie uciążliwe dla osób dyskryminowanych, stąd również świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma informować o różnych aktach agresji, a także pomóc w odszukaniu głębszych przyczyn ukazania się nietolerancji. Żeby dowiedzieć się, czym faktycznie jest akceptowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu działania, które zdecydowanie okazują się pomocne w tym zakresie. Ma też kształcić, nauczyć uznania różnego rodzaju kultur, rozumienia innych ludzi, ale też głównym celem tego rodzaju działań jest umiejętności wysłuchiwania.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak świętuje się go w Polsce?

Ogólny apel wygłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej oraz werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii, ale i również przekazują duże oparcie dla tych osób. Pod zgodnym apelem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność tego dnia będzie prezentowana poprzez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyjątkowo w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz