Od kilku dni w pasie nieopodal granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 miejsc, więc określoną część terytoriów województw lubelskiego oraz podlaskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na stanowisko rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego tłumaczył nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią oraz działaniami dyktaturami Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o opinie polskiego rządu przywożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich znajduje się grupa, która od już kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd sygnalizował także zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można nanieść, kiedy w sytuacjach poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Natomiast decyzja prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego może wycofać Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oświadczył również, że Białoruś nadzorowane w tej chwili przez reżim Łukaszenki, uskutecznia wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Co więcej podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak poinformował, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem już istniejących środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu wyjątkowego stanu obok granicy z Białorusią.

Tagi: Wiadomości

Brak komentarzy

Zostaw komentarz